Veľký sprievodca prepisom dodávky na obytné auto


Plánujete premeniť svoju dodávku na obytné auto a vyraziť na dobrodružstvá po svete? Prepis dodávky na obytný automobil môže byť zložitý proces, ale s týmto sprievodcom to zvládnete jednoducho a bez stresu. Prejdeme si všetky kroky potrebné na to, aby ste mohli legálne a bezpečne jazdiť so svojím novým domovom na kolesách.

1. Príprava a plánovanie prestavby

Výber dodávky: Prvým krokom je výber vhodného vozidla na prestavbu. Najčastejšie sa používajú dodávky alebo väčšie autá, ktoré poskytujú dostatok priestoru.
Medzi najpopulárnejšie vozidlá na prestavbu patria:

 • VW Transporter, VW LT a VW Crafter
 • Mercedes Sprinter a Vito
 • Ford Transit
 • Fiat Ducato
 • Citroën Jumper
 • Renault Master a Trafic
 • Opel Movano

Projekt a dizajn: Navrhnite, ako bude váš obytný automobil vyzerať. Zvážte rozmiestnenie nábytku, úložného priestoru, kuchyne, spacieho priestoru a všetkých komponentov.

2. Žiadosť o prestavbu vozidla

Pred začiatkom prestavby je potrebné podať žiadosť na Okresný úrad – Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií príslušný vášmu pobytu. Žiadosť môžete podať osobne alebo aj cez elektronickú službu.

Medzi povinné prílohy tejto žiadosti patrí:

 • podrobný opis prestavby
 • návrh na zmenu údajov konkrétnych bodov v technickom preukaze
 • technický opis a výkresová dokumentácia systému
 • súhlasné stanovisko výrobcu alebo zástupcu výrobcu vozidla k prestavbe

V podrobnom opise je potrebné v bodoch spomenúť zmeny v rámci prestavby, napríklad montáž strešného ventilátora, montáž solárnych panelov na strechu vozidla a podobne.
V návrhu na zmenu údajov v technickom preukaze je potrebné vymenovať body, ktoré sa v rámci prestavby zmenia, napríklad bod 1. Druh vozidla a podobne.
Výkresová dokumentácia môže vyzerať takto.

Výkresová dokumentácia dodávky na prepis na obytné auto alebo campervan

Súhlasné stanovisko výrobcu alebo zástupcu výrobcu vozidla k prestavbe môže vyzerať takto.

Stanovisko výrobcu alebo zástupcu výrobcu vozidla k prestavbe na campervan

Poplatok za vydanie súhlasného stanoviska výrobcu alebo zástupcu výrobcu vozidla k prestavbe sa pohybuje okolo 70 EUR v závislosti od výrobcu.
Poplatok za žiadosť o prestavbu vozidla je 20 EUR. Ak Vám úrad žiadosť o prestavbu schváli, máte rok na jej dokončenie.

3. Prestavba dodávky

Po vydaní žiadosti o prestavbu sa môžete pustiť do samotnej prestavby. Ak si myslíte, že by ste stanovenú lehotu nedodržali, môžete s prestavbou začať skôr, vytvoriť si tak časovú rezervu a realizovať žiadosť o prestavbu na úrade v bode, keď si bude istý, že lehotu na dokončenie prestavby po vydaní povolenia stihnete. S týmto autom počas prestavby nejazdite po pozemných komunikáciách kvôli vlastnej bezpečnosti a bezpečnosti všetkých ostatných účastníkov cestnej premávky. Radi pre Vás ZDARMA vytvoríme a prekonzultujeme návrh Vášho vysnívaneho domu na kolesách, viac info sa dozviete v našej službe PRESTAVBA.

4. Revízie a celková kontrola vozidla

Revíziu elektroinštalácie a montáže plynového zariadenia, ak sa vo vozidle nachádzajú je dobré realizovať počas prestavby, ušetríte tak čas.
Platí odporúčanie s vozidlom nejazdiť a radšej pozvať technikov na návštevu k sebe.
Po dokončení prestavby je potrebné absolvovať celkovú kontrolu vozidla, ktorú realizuje technická služba overovania vozidiel napr. DEKRA. Cena tejto kontroly sa pohybuje v cene 500 – 700 EUR.
Ku kontroluje je potrebné dodať vyhlásenia o zhode k jednotlivým komponentom prestavby, ktoré zvyknú byť dostupné na stránkach výrobcov.
Vyhlásenie o zhode môže vyzerať takto.

Vyhlásenie o zhode campervan

5. Podanie žiadosti o schválenie prestavby

Po dokončení prestavby, realizácii potrebných revízií a kontrol musíte podať žiadosť o schválenie prestavby na ten istý úrad, na ktorom ste odovzdali aj žiadosť o prestavbu. Žiadosť môžete podať osobne alebo aj cez elektronickú službu.

Medzi povinné prílohy tejto žiadosti patrí:

 • odborný posudok o kontrole originality vozidla s výsledkom hodnotenia spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách nie starší ako 15 dní odo dňa vykonania prestavby
 • revíziu elektroinštalácie, ak sa v aute nachádza
 • revíziu montáže plynového zariadenia, ak sa v aute nachádza
 • protokol o skúškach jednotlivého vozidla po prestavbe, ktoré sú vydané poverenou technickou službou overovania vozidiel napr. DEKRA

Poplatok za túto žiadosť je 300 EUR.

6. Zápis prestavby do technického preukazu

Po schválení prestavby zapíše okresný úrad údaje o prestavbe vozidla do technického preukazu.

7. Dobrodružstvo a zábava

Po tomto všetkom si môžete za odmenu vydýchnuť. Aj keď ide o náročnejší proces vyžadujúci množstvo povolení, jeho absolvovaním máte istotu, že v prípade dopravnej nehody alebo cestnej kontroly nebudete mať problémy so zákonom.

Záver

Prestavba auta na obytný automobil na Slovensku môže byť náročný proces, ale s dôkladným plánovaním a dodržiavaním všetkých krokov sa môžete tešiť na váš nový mobilný domov. S naším sprievodcom zvládnete celý proces od začiatku až do konca a budete pripravení vyraziť na cesty plné nezabudnuteľných zážitkov. Šťastnú cestu!
Ak si viete predstaviť využiť svoj čas oveľa lepšie, môžete celý proces nechať na nás. Napíšte nám na info@karafun.sk alebo na Instagram, radi Vám s tým pomôžeme.